Liceum Ogólnokształcące
w Centrum Edukacyjnym "Radosna Nowina 2000"

Historia

Liceum Ogólnokształcące w Piekarach rozpoczęło działalność edukacyjną we wrześniu 2002 roku. Liceum wchodzi w skład  nowo wybudowanego kompleksu Centrum Edukacyjnego „Radosna Nowina 2000” w Piekarach.
Poza budynkiem szkoły w skład Centrum wchodzą: - hala sportowa
- kryty basen
- budynki internatu
- boiska sportowe
- budynek administracji
- kościół p.w. Narodzenia Pańskiego

L
iceum Ogólnokształcące kontynuuje dzieło pracy z młodzieżą zainicjowane przez Kazimierza Siemaszkę,  księdza ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo.

K
s. Siemaszko przeszedł do historii Krakowa jako roztropny organizator wychowania oraz kształcenia dzieci i młodzieży z najuboższych rodzin.

W
1882 roku założył w Krakowie przy ul. Długiej 42 dom dla biednych, osieroconych chłopców. Było to miejsce całodobowego schronienia oraz szkoła podstawowa. Praca księdza na rzecz dzieci została doceniona przez władze i mieszkańców Krakowa i, pomimo przedwczesnej śmierci ks. Siemaszki, jego idea przetrwała i rozwinęła się.

W
latach trzydziestych XX wieku istniały trzy oddziały, w których kształciło się prawie 500 chłopców: w Czernej, w Krakowie przy ul. Długiej 42 i przy ul. Prądnickiej 35. Działalność została zdelegalizowana przez polskie władze komunistyczne w 1954 roku.

D
zieło ks. Siemaszki odrodziło się po przemianach politycznych w naszym kraju w 1989 roku. Dzięki zabiegom ks. Bronisława Sieńczaka i jego współpracowników, w 1991 roku powstała Fundacja im. ks. Siemaszki, która podejmuje działania wychowawcze zgodnie z duchowym przesłaniem Założyciela.

W
1998 roku Fundacja podjęła budowę Centrum Edukacyjnego „Radosna Nowina 2000” w Piekarach, aby w ten sposób uczcić dwutysięczną rocznicę narodzin Chrystusa oraz 350 lat działalności Księży Misjonarzy w Polsce.

D
zięki finansowemu wsparciu Pani Józefiny Gebert – Szwajcarki o wielkim szczodrobliwym sercu, powstał kompleks budynków.


Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Liceum Ogólnokształcące w Centrum Edukacyjnym "Radosna Nowina 2000" w Piekarach jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł "Złotej Szkoły  2019".

Order Św. Stanisława

facebook_page_plugin